czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 13 stycznia 2019
  • 15 stycznia 2019
  • wyświetleń: 10016

Ranking Perspektyw: coraz słabsze wyniki czechowickich szkół

Portal edukacyjny "Perspektywy" ogłosił najnowsze rankingi liceów i techników. Niestety żadna szkoła z naszej gminy nie znalazła się w wyróżnionym gronie 500 najlepszych liceów i 300 najlepszych techników.

lo, liceum
Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach · fot. LO im. M. Skłodowskiej-Curie


Ranking Perspektywy jest najważniejszym plebiscytem badającym poziom polskiego szkolnictwa. Ma on za zadanie pomóc młodym ludziom przy podejmowaniu jednej z najważniejszych życiowych decyzji, jaką jest wybór szkoły ponadpodstawowej. W Rankingu 2019 analizowano wyniki 2126 liceów ogólnokształcących oraz 1731 techników (bez szkół dla dorosłych).

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Niestety, czechowickie Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie nie znalazło się w czołowej "pięćsetce" w kraju. Placówka nie zakwalifikowała się również do rankingu wojewódzkiego. To drastyczny spadek tej szkoły, ponieważ jeszcze przed rokiem znajdowała się na 84. miejscu w województwie.

Co warte odnotowania, w tegorocznej edycji rankingu najlepszym liceum w Polsce zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Z kolei w naszym województwie pierwsze miejsce zajęło V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej.

ZSTiL
Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica · fot. nan


Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. W tym zestawieniu znalazło się Technikum nr 1 w ZSTiL, które zajęło 80. miejsce w województwie śląskim i 500+ w Polsce. Warto zaznaczyć, że ta placówka również zanotowała spadek w stosunku do ubiegłego roku, kiedy uplasowała się na 61. miejscu.

W skali kraju w tej kategorii najlepsze okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie, natomiast w województwie śląskim najwyżej oceniono Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych z Gliwic.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.