czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 14 stycznia 2019
  • 19 stycznia 2019
  • wyświetleń: 7021

PKM testuje kolejny, tym razem czeski autobus elektryczny

Czeski SOR EBN11 to kolejny autobus elektryczny testowany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. Nowoczesny, ekologiczny pojazd będzie można zobaczyć na ulicach naszego miasta od 14 do 25 stycznia. Elektrobus będzie obsługiwał linie nr: 2,3,5,6 i VII.

pkm, autobus
PKM testuje kolejny, tym razem czeski autobus elektryczny · fot. um.czechowice-dziedzice.pl


Autobus charakteryzuje się długością nadwozia 11,1 m. Umożliwia podróż aż 92 pasażerom, w tym nawet 29 na miejscach siedzących. Część z nich to rozkładanie siedziska. Dopuszczalna masa całkowita czeskiego elektrobusu to 16 t przy wadze własnej na poziomie 10 t.

W testowanym egzemplarzu zastosowano silnik asynchroniczny trakcyjny TAM-Pragoimex, o mocy 120 kW. Jest on zasilany przez litowo-jonowe baterie Varty. Ich pojemność to 172 kWh. Autobus może być ładowany przez złącze plug-in. Dzięki tak skompletowanemu wyposażeniu średni czas ładowania to 6-8 h. Zasięg autobusu to ok. 150 km.

pkm, autobus
PKM testuje kolejny, tym razem czeski autobus elektryczny · fot. um.czechowice-dziedzice.pl


PKM będzie testował autobus elektryczny czeskiego producenta od 14.01 do 25.01. Elektrobus będzie obsługiwał linie autobusowe nr 2,3,5,6 i VII.

Czechowicki przewoźnik rozważa zakup autobusów elektrycznych. Obecnie przygotowywane są dokumenty określające możliwości wdrożenia elektromobilności w Gminie Czechowice-Dziedzice. Będą one mogły stanowić podstawę do uzyskania dofinasowania zakupu autobusów elektrycznych ze środków zewnętrznych.

pkm, autobus
PKM testuje kolejny, tym razem czeski autobus elektryczny · fot. um.czechowice-dziedzice.pl


Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku czechowickie PKM testowało już autobus elektryczny marki Solaris. Testy miały pokazać ekonomikę użytkowania autobusu elektrycznego w warunkach czechowickiej komunikacji miejskiej. Podsumowania wyników pokazały, że codzienna eksploatacja autobusu elektrycznego - poruszającego się cicho i nie emitującego spalin - była znacznie tańsza niż autobusów z tradycyjnym napędem. Plany czechowickiego przewoźnika wpisują się w starania gminy mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej.

Wskazując na ogólne zalety autobusów elektrycznych należy podkreślić, że pojazd ten w miejscu eksploatacji nie emituje spalin, jest bardzo cichy, ma mniejszy zakres przeglądów technicznych, nie generuje szkodliwych dla środowiska odpadów w postaci zużytych filtrów, czy też olejów. W typowym ruchu miejskim - na przystankach, w postojach przy sygnalizacji świetlnej - nie jest uciążliwy dla innych uczestników ruchu, w tym pieszych.

pkm, autobus
PKM testuje kolejny, tym razem czeski autobus elektryczny · fot. um.czechowice-dziedzice.pl

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.