czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 23 stycznia 2019
  • 26 stycznia 2019
  • wyświetleń: 10511

[ZDJĘCIA] Nowe odkrycia w bestwińskiej świątyni

Na fragmenty późnorenesansowej polichromii z 1597 r. natrafili naukowcy zaangażowani w konserwatorsko-restauratorskie przedsięwzięcie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Świątynia nie przestaje zaskakiwać krakowskich specjalistów, którzy krok po kroku odsłaniają system późnorenesansowej dekoracji bestwińskiej świątyni.

Nowe odkrycia w bestwińskiej świątyni - 01.2019 · fot. ks. Szymon Tracz / Diecezja Bielsko-Żywiecka


Zdaniem ks. dr. Szymona Tracza, konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, nowe odkrycia, podobnie jak ornamenty roślinno-kwiatowe odsłonięte wcześniej w prezbiterium, "świadczą o bardzo biegłej ręce artysty". - Równocześnie odsłonięte polichromie ukazują, jak bardzo mocno średniowieczny system dekorowania wnętrz kościołów był obecny pod koniec XVI w. - wyjaśnił i przyznał, że na podstawie obecnie odsłoniętych fragmentów polichromii można już powoli rekonstruować przebieg dekoracji we wnętrzu nawy.

- Na ścianie tęczowej wyobrażono scenę Sądu Ostatecznego, o czym świadczy widoczne z prawej strony łuku tęczowego wyobrażenie spadającego diabła. Poniżej zachowała się malarska dekoracja w formie rozpiętego baldachimu stanowiąca część ołtarza bocznego - wskazał. W jego opinii, w przeszłości mógł być w tym miejscu zawieszony obraz kultowy lub znajdowało się cyborium na Najświętszy Sakrament.

Duchowny zaznaczył, że na ścianie południowej namalowana została ponadnaturalnej wielkości postać św. Krzysztofa niosącego na ramionach małego Jezusa, który najprawdopodobniej w rękach trzyma glob. - Naprzeciwko świętego namalowano innego, którego postać jeszcze nie została do końca odsłonięta - zaznaczył i zauważył, że na ścianie południowej, przy ołtarzu bocznym, spod późniejszych przemalowań wyłoniła się także postać mężczyzny i prawdopodobnie Chrystusa, będących częścią sceny "Naigrywania".

- W prezbiterium ukazano w owalnych obramieniach popiersia czterech Ojców Kościoła - św. Augustyna, św. Grzegorza, św. Ambrożego i św. Hieronima, a poniżej stojące postacie dwóch świętych biskupów - Wojciecha i Stanisława, oraz zapewne św. Wacława i Floriana. Tu też przedstawiono męczeństwo św. Katarzyny Aleksandryjskiej - wytłumaczył ks. Szymon Tracz.

Prowadzone prace finansowane są z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Śląskiego Konserwatora Zabytków oraz ofiar parafian.

Pierwszą wzmiankę o bestwińskiej parafii można znaleźć w dokumencie "Liber rationis decinae sexennalis" z 1326 roku, który znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Około 1575 roku na miejscu drewnianego powstał kościół murowany. W 1632 roku otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

aka / czecho.pl, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.