czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 9 lutego 2019
  • wyświetleń: 7412

Nic nowego w sprawie bezkolizyjnych skrzyżowań z DK1

Mieszkaniec gminy, który skorzystał z możliwości zadania pytania burmistrzowi za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, poruszył temat budowy bezkolizyjnych skrzyżowań DK1 z drogami lokalnymi w naszej gminie.

Mazańcowicka,DK-1,Skrzyżowanie,światła,przejście
Skrzyżowanie DK-1 z ulicą Mazańcowicką w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


- Jakie są starania miasta, aby wymóc na Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowę odcinka DK1 na terenie Czechowic-Dziedzic do standardu drogi bezkolizyjnej? - pyta Pan Adam Hajok.

Jako przykład prawidłowego rozwiązania czechowiczanin podał przebudowę DK1 na odcinku miasta Tychy. Ponadto w ocenie Pana Adama gmina powinna na własną rękę wybudować kładki pieszo-rowerowe bądź tunele podziemne pod krajową "jedynką".

W odpowiedzi Marian Błachut oznajmił, że temat poruszony przez mieszkańca jest dla niego bardzo ważny.

- Taką potrzebę widzę zarówno jako burmistrz, jak i jako mieszkaniec gminy, którą przecina ruchliwa droga krajowa. Niestety, rozwiązanie sygnalizowanego przez Pana problemu leży poza kompetencjami gminy, bo znajduje się tylko i wyłącznie w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządcy DK 1. Tylko ta instytucja ma potrzebne kompetencje, a w moim przekonaniu również obowiązek, by zrealizować opisywane w Pańskim pytaniu inwestycje - tłumaczy burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Mazańcowicka,DK-1,Skrzyżowanie,światła,przejście
Skrzyżowanie DK-1 z ulicą Mazańcowicką w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Marian Błachut dodaje, że gmina od lat wnioskuje o wykonanie choćby jednego bezkolizyjnego skrzyżowania, czy też kładki dla pieszych i rowerzystów.

- Czynimy to zresztą od lat, zarówno w biurze GDDKiA w Pszczynie, jak i w samej dyrekcji w Katowicach. Niestety, nasze starania nadal są bezskuteczne. Czas pokazał, że nie możemy w tej kwestii liczyć na skuteczne wsparcie parlamentarzystów z naszego regionu, o którym Pan pisze, gdyż jedni nie mają skutecznego wpływu na podejmowane decyzje, zaś inni nie chcą. I to mimo tego, że w czasie kampanii wyborczej niektórzy z nich wprost obiecywali zajęcie się tym ważnym dla bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców tematem - dodaje gospodarz gminy.

Marian Błachut odniósł się także do propozycji wszczęcia blokady DK1 aż do oczekiwanych efektów.

- Jako władze gminy nie możemy natomiast nakłaniać mieszkańców do podejmowania tak dramatycznych form protestu, jak postulowane przez Pana blokowanie DK 1. Mamy natomiast świadomość, że zdesperowani wieloletnim brakiem reakcji ze strony GDDKiA mieszkańcy mogą się w ostateczności na takie działania zdecydować. W takiej sytuacji na pewno mogą liczyć na nasze zrozumienie i wsparcie - zakończył Marian Błachut.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.