czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 17 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 3870

W Bielsku-Białej i powiecie bielskim pracuje ponad 9 tys. cudzoziemców

Już prawie 600 tysięcy cudzoziemców płaci w Polsce składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W Bielsku-Białej i powiecie bielskim liczba ta przekroczyła 9 tysięcy osób.

paszport, straż graniczna, ukraina
W bielskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych jest 7625 Ukraińców · fot. Straż Graniczna w Bielsku-Bialej


Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wzrosła na koniec lutego 2019 roku do 584 tysięcy w skali kraju. Ten wzrost odnotowano także w śląskich oddziałach ZUS. Gdy na koniec stycznia w naszym województwie do ubezpieczeń zgłoszonych było ponad 49 tys. osób innej narodowości, to pod koniec lutego liczba ta wzrosła o 2 051 osób do ponad 51 tys.

- Najwięcej pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w naszym regionie zgłoszonych jest w oddziale ZUS w Chorzowie, bo ponad 10,3 tysiąca osób, najmniej w sosnowieckim oddziale, bo prawie o połowę mniej, czyli 5,2 tysiąca - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W oddziale ZUS w Bielsku-Białej zgłoszonych jest 9 tys. obcokrajowców. Zdecydowaną większość z nich, 7,6 tys. osób, posiada obywatelstwo ukraińskie. Na drugim miejscu są Gruzini - 259 osób, a na trzecim Białorusini - 165 osób. Najwięcej firm otworzyło Ukraińców (36) i Włochów (31). Do ZUS odprowadzane są składki także za 1 obywatela Kostaryki, Kamerunu, Wenezueli czy Zimbabwe.

58 proc. legalnie pracujących cudzoziemców jest zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych. Obcokrajowcy zatrudniani są głównie w takich branżach jak usługi administrowania i działalność wspierająca, to m.in. działalność usługowa związana z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni (24,8 proc.); kolejne branże to przemysł i przetwórstwo (15,3 proc.) oraz budownictwo (12,4 proc.), a następnie transport i gospodarka magazynowa (11,7 proc.).

Dane ZUS Bielsko-Biała:
  • liczba cudzoziemców ogółem (umowa o pracę, umowy na zasadach cywilnoprawnych i działalność gosp.) - 9 053
  • zatrudnionych na umowę o pracę - 6404
  • prowadzących własną działalność gospodarczą - 216


Największa liczba cudzoziemców z danego kraju wg obywatelstwa:
1. Ukraińskie - 7625
2. Gruzińskie - 259
3. Białoruskie - 165

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.