czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 7 maja 2019
  • 22 maja 2019
  • wyświetleń: 19003

[ZDJĘCIA] Święto Patrona Miasta: koncerty chórów i Arki Noego

Koncert zespołu Arka Noego był główną atrakcją obchodów Święta Patrona Miasta, które odbyły się w niedzielę 19 maja.

Święto Patrona Miasta: koncerty chórów i Arki Noego - 19.05.2019 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter ze względu na przypadającą w tym roku, 20. rocznicę ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem Czechowic-Dziedzic.

Obchody rozpoczęła tradycyjna msza św. w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach. Następnie procesja z relikwiami patrona miasta przeszła do kościoła pw. NMP Królowej Polski.

Uroczystości na Placu Jana Pawła II rozpoczęły się od prezentacji scenicznych. Wstąpiły trzy chóry: Chór Mieszany "Lutnia" z Ligoty, Czechowicki Teatr Muzyczny "Movimento" oraz Chór "Bobolanie" z Czechowic-Dziedzic.

Na zakończenie imprezy wystąpiła Arka Noego, której koncert wypełnił publiczością cały Plac Jana Pawła II.

- Bardzo dziękujemy. To był dla nas bardzo dobry koncert, miejsce pełne dobrych ludzi i wspaniała publiczność - dziękuje w imieniu zespołu Arka Noego, Magdalena Pawlak.

Uroczysta procesja. Święto Patrona Miasta - 19.05.2019 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Andrzej Bobola jest patronem Czechowic-Dziedzic od 1999 roku. 23 lutego 1999 roku Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach podjęła uchwałę intencyjną w sprawie ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem miasta. Kilka miesięcy później - 15 czerwca tego samego roku, Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów Świętych w Rzymie stwierdziła, że "...Święty Andrzej Bobola, Kapłan i Męczennik, jest Patronem wobec Boga dla Miasta Czechowice-Dziedzice...". 14 listopada 1999 roku ówczesny Ordynariusz Diecezji Bielsko - Żywieckiej ks. bp. Tadeusz Rakoczy dokonał uroczystego przekazania władzom miejskim aktu wspomnianej Kongregacji.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku uroczyście obchodziliśmy 80. rocznicę sprowadzenia do naszego miasta relikwii św. Andrzeja Boboli. 11 czerwca 1938 roku relikwie kanonizowanego wówczas Andrzeja Boboli dotarły na ziemię cieszyńską i specjalny pociąg ze srebrnym sarkofagiem wjechał na dworzec kolejowy w Dziedzicach. Uroczystość ta była wielką manifestacją patriotyczno-religijną. Relikwie męczennika znajdują się w kościele oo. Jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli.

aka, ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.