czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 11 maja 2019
  • 13 maja 2019
  • wyświetleń: 9894

Powstanie połączenie ulic Górniczej i Barlickiego i wiadukt nad torami?

Czy w Czechowicach-Dziedzicach powstanie nowy wiadukt nad torami kolejowymi, będący połączeniem ulic Górniczej i Barlickiego? O taką możliwość zapytał burmistrza jeden z mieszkańców.

Barlickiego
Ulica Barlickiego w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Google Street View


Za zapytaniem o połączenie dwóch ulic zwrócił się do burmistrza jeden z mieszkańców. - Czy w planach rozwoju naszego miasta jest przewidziana budowa np. wiaduktu, tunelu lub przejazdu kolejowego, między ulicami Górniczą i Barlickiego? - zapytał Mariana Błachuta i wspomniał, że w latach dziewięćdziesiątych były plany budowy wiaduktu właśnie w tym miejscu. - Rozumiem, że samo miasto nie jest wstanie sfinansować takiej inwestycji, ale być może są takie plany - dodał.

- Koncepcja budowy połączenia drogowego pomiędzy ulicami Górniczą i Barlickiego w Czechowicach-Dziedzicach to ciekawe rozwiązanie. Jego realizacja doprowadziłaby do powstania trzeciego ciągu komunikacyjnego, łączącego części naszej gminy rozcięte przez linię kolejową - zauważa burmistrz Czechowic-Dziedzic i dodaje, że sam również rozważał możliwość budowy takiego połączenia, choć to przyznał, iż nie spotkał się z informacją, by taka koncepcja pojawiła się już w latach 90-tych.

Dodał także, że ze względu na trudne warunki terenowe, w tym znajdujące się na styku ulic Górniczej i Barlickiego torowiska (nie tylko linię kolejową w kierunku Bielska-Białej i Oświęcimia), realizacja takiej koncepcji byłaby niezmiernie kosztowna - wymagałaby bowiem budowy wiaduktu o znacznej długości. Jeszcze droższe byłoby tunelowe rozwiązanie omawianego połączenia ulic. Gmina nie byłaby w stanie samodzielnie sfinansować tak kosztownej inwestycji.

- W tym miejscu należy zadać sobie pytanie o celowość realizacji tak kosztownej inwestycji drogowej w dającej się przewidzieć przyszłości. Wiadukty w ciągach ulic Traugutta i Legionów - przynajmniej na razie - dobrze spełniają swoją rolę jeśli chodzi o skomunikowanie północnej i południowej części miasta. Ruch pojazdów na ulicach Górniczej i Barlickiego nie jest na tyle duży, by połączenie tych ulic należało uznać dzisiaj za pilne. Powstały wiadukt, czy też tunel, nie mógłby się ponadto stać częścią planowanej i powstającej w systemie etapowym, obwodnicy przemysłowej naszego miasta, bo jej przyszłe, ewentualne skomunikowanie z terenami obecnego Lotosu, ma się odbyć z pominięciem ulic Górniczej i Barlickiego - opisuje Marian Błachut.

Burmistrz wspomina, że jeśli chodzi o największe wyzwania komunikacyjne, to obecnie mamy w naszej gminie znacznie bardziej palące potrzeby. - Taką jest na pewno budowa przynajmniej jednego, bezkolizyjnego skrzyżowania z Drogą Krajową nr 1. Chcielibyśmy, aby takie rozwiązanie komunikacyjne z wiaduktem nad DK 1, powstało na skrzyżowaniu ruchliwej "dwupasmówki" z ulicą Ligocką. To niezbędne minimum, dlatego od lat zabiegamy o realizację tej inwestycji w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządcy DK 1 - odnotowuje. Przypomina też, że tylko ta instytucja ma potrzebne kompetencje, a w moim przekonaniu również obowiązek, by zrealizować tak potrzebną w Czechowicach-Dziedzicach inwestycję. - Na dzień dzisiejszy nasze priorytety to właśnie doprowadzenie do powstania takiego skrzyżowania, czy też, wspomniana wcześniej, kontynuacja budowy kolejnych etapów obwodnicy przemysłowej - dodaje Marian Błachut.

W podsumowaniu odpowiedzi burmistrz zaznacza, iż plan połączenia ulic Górniczej i Barlickiego, to ciekawe rozwiązanie, ale raczej rozwiązanie na przyszłość. - Jego realizacja zapewne podniosłaby komfort poruszania się po naszym mieście i niewykluczone, że kiedy pilniejsze wyzwania komunikacyjne zostaną zrealizowane, przyjdzie czas i na tę inwestycję.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.