czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 31 maja 2019
  • 2 czerwca 2019
  • wyświetleń: 11709

Nowa Inicjatywa nie zgodziła się na projekt PiS-u ws. węzła na DK-1

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości przygotował projekt uchwały intencyjnej w sprawie podjęcia działań umożliwiających powstanie bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu DK-1 z ulicą Ligocką w Czechowicach-Dziedzicach. Zapisy projektu uchwały nie spodobały się radnym Nowej Inicjatywy, którzy na majowej sesji zagłosowali przeciwko uchwale radnych PiS-u, a chwilę później podjęli własny projekt uchwały w tej sprawie.

Skrzyżowanie DK1 z ulicą Ligocką w Czechowicach-Dziedzicach
Skrzyżowanie DK1 z ulicą Ligocką w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Kilka godzin trwała dyskusja nad inicjatywą uchwałodawczą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Rajcy PiS-u przygotowali projekt uchwały intencyjnej, który w ich opinii przyśpieszyłby proces wybudowania pierwszego w gminie bezkolizyjnego skrzyżowania z drogą krajową nr 1.

- Podział miejscowości przez ruchliwą arterię to niezmiernie istotny problem. Zgodnie z danymi statystycznymi policji w ciągu pięciu lat na przebiegu drogi DK-1 w Czechowicach-Dziedzicach miało miejsce 850 zdarzeń drogowych - również z ofiarami śmiertelnymi - mówił Mariusz Sekta z klubu PiS.

W swoim projekcie radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zaznaczyli, że gmina powinna podjąć "skuteczne działania planistyczno-koncepcyjne w celu wyznaczenia i zabezpieczania terenu pod budowę węzła komunikacyjnego w rejonie istniejącego skrzyżowania drogi krajowej nr 1 z ulicą Ligocką w Czechowicach-Dziedzicach". W projekcie uchwały pojawił się także zapis, że stworzenie projektu koncepcji przebudowy skrzyżowania DK-1 z ulicą Ligocką nie oznacza rezygnacji z dotychczasowych i przyszłych starań o stworzenie węzłów bezkolizyjnych w innych lokalizacjach.

Ponadto projekt uchwały zobowiązywał burmistrza do zabezpieczenia w budżecie gminy na 2019 rok środków na wykonanie koncepcji przebudowy skrzyżowania. - Według naszych szacunków projekt może kosztować około 30 tys. zł. To jest kropla w skali budżetu. Musimy te rzeczy rozpatrywać w kontekście dobra naszych obywateli - dodał Mariusz Sekta.

Skrzyżowanie DK1 z ulicą Ligocką w Czechowicach-Dziedzicach
Skrzyżowanie DK1 z ulicą Ligocką w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Burmistrz Marian Błachut uznał inicjatywę uchwałodawczą radnych Prawa i Sprawiedliwości za słuszną, jednak zaznaczył, że gmina od lat stara się o wybudowanie bezkolizyjnego skrzyżowania z drogą krajową nr 1.

- To nie jest tak, że ten projekt uchwały otwiera nam oczy na sprawę, bo tak to wybrzmiało jak gdybyśmy dopiero zaczynali. Ja rozumiem tę uchwałę jako wzmocnienie naszych działań, bo od co najmniej 10 lat czynimy starania o to, żeby w Czechowicach-Dziedzicach powstało co najmniej jedno bezkolizyjne skrzyżowanie. Ten głos jest wielokrotnie wyrażany na spotkaniach bądź w korespondencji z GDDKiA - powiedział burmistrz.

Radni klubu Nowa Inicjatywa zaproponowali do uchwały kilka poprawek. Główny spór stanowił zapis o zabezpieczeniu środków na wykonanie koncepcji projektowej jeszcze w 2019 roku.

- Nie powinniśmy wskazywać, że w tym roku burmistrz ma zabezpieczyć środki na działania planistyczno-koncepcyjne. Trudno wskazać na ten moment środki. W tym momencie wskazanie środków jest niewłaściwe - tłumaczył radny Krzysztof Jaroczok.

Przewodniczącemu klubu radnych Nowej Inicjatywy wtórował burmistrz. - Zobowiązanie mnie uchwałą, że ja mam zabezpieczyć środki w budżecie, który został przez państwa przyjęty i każda złotówka w budżecie jest przypisana do konkretnego działania, to zobowiązanie niewykonalne. W tej chwili wprowadzenie każdego nowego działania wiąże się z tym, ze inne musielibyśmy wycofać - argumentował gospodarz gminy Czechowice-Dziedzice.

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości dalej stali na swoim. Tłumaczyli, że projekt uchwały daje burmistrzowi "realne narzędzia, aby prace nad zbudowaniem skrzyżowania ruszyć do przodu".

- Mówimy o kwocie około 30 tys. złotych. Te pieniądze w porównaniu z 280 tys. złotych, które miasto wydaje na upiększenie ulicy Traugutta, to jest drobnostka. Proszę wybaczyć, ale komfort komunikacyjny jest ważniejszy i nie zgadzamy się, aby ten zapis usunąć - powiedział radny Wojciech Leśny.

Skrzyżowanie DK1 z ulicą Ligocką w Czechowicach-Dziedzicach
Skrzyżowanie DK1 z ulicą Ligocką w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Po długiej i burzliwej dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem przygotowanego przez PiS projektu uchwały intencyjnej było ośmiu radnych (PiS i RPW), jedenastu zagłosowało przeciw (Nowa Inicjatywa). Jeden radny (Jacek Cwetler, Nowa Inicjatywa) wstrzymał się od głosu.

Tuż po głosowaniu Nowa Inicjatywa przedstawiła swój projekt uchwały. Z projektu PiS-u wykreślono zapis o zabezpieczeniu środków w tegorocznym budżecie na wykonanie koncepcji projektowej. Drugą kluczową zmianą było nieokreślenie konkretnej lokalizacji skrzyżowania, które ma być przebudowane. W myśl przedstawionej przez burmistrza uchwały decyzję o lokalizacji bezkolizyjnego węzła ma podjąć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Radni klubów RPW i PiS uznali, że projekt był pisany na kolanie, o czym ma świadczyć dwuzdaniowe uzasadnienie i nie wzięli udziału w głosowaniu. Mimo tego symbolicznego sprzeciwu projekt uchwały został podjęty 11 głosami radnych klubu Nowej Inicjatywy.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.