czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 27 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 3704

Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice 2019 dla Erwina Woźniaka

Erwin Woźniak - wybitny znawca Czechowic-Dziedzic, badacz historii gminy i popularyzator wiedzy o lokalnym dziedzictwie - został laureatem tegorocznej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice. Nagroda została wręczona w niedzielę 25 sierpnia, tradycyjnie podczas Dni Czechowic-Dziedzic.

Wręczenie nagrody Promotio Urbis - 25.08.2019 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Pamiątkową plakietę oraz dyplom z tytułem Promotio Urbis A.D. 2019 i symboliczny czek, artysta odebrał z rąk Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego. Uroczystość miała miejsce na scenie w "Lasku", gdzie odbywało się tegoroczne święto naszego miasta.

Wzruszony, nagrodzony gromkimi brawami laureat, długo dziękował za przyznanie nagrody, podkreślając przy tym, że traktuje ją jako wyróżnienie dla całego Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic oraz osób wspierających działalność Izby Regionalnej w Czechowic-Dziedzicach.

Posiedzenie Komisji ds. przyznania nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice w 2019 r. odbyło się 15 lipca bieżącego roku. Obradom przewodniczył Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Komisja postanowiła przyznać nagrodę Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice w 2019 roku Erwinowi Woźniakowi.

Uzasadniając decyzję Komisja do spraw przyznania nagrody podkreśliła, że Erwin Woźniak ma nieocenione zasługi w odkrywaniu, pielęgnowaniu i propagowaniu historii Czechowic-Dziedzic. Większość swojego pracowitego życia spędził w Czechowicach-Dziedzicach, zna je jak mało który mieszkaniec i którym zawsze służył z pasją. W 1991 r. Erwin Woźniak został kustoszem Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach. Rok później objął funkcję przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Obie te funkcje sprawował przez wiele lat, prowadząc jednocześnie badania historyczno-kulturowe, działając na rzecz opieki nad zabytkami, gromadząc eksponaty do Izby Regionalnej, a także publikując liczne prace autorskie i redagując materiały innych autorów. Wśród nich znajdują się: "Monografia historyczna Czechowic-Dziedzic" - pierwsza monografia miasta oraz książki opisujące dzieje Ligoty, Bronowa i Zabrzega. Erwin Woźniak jest też pomysłodawcą i współautorem słownika biograficznego, który przywraca do powszechnej pamięci postaci wybitnych mieszkańców Czechowic-Dziedzic.

Sprawując funkcję kustosza Izby Regionalnej Pan Erwin Woźniak wydatnie pomnożył jej zbiory (w ciągu 20 lat o ok. 200 procent!). Składa się na nie kilkaset zabytków technicznych i etnograficznych, ponad tysiąc książek o regionie i ponad 2 500 teczek z rozmaitymi materiałami, dokumentami, opracowaniami. Na poczet zasług Erwina Woźniaka zapisać można także uratowanie fragmentów znaleziska srebrnych monet z XIV wieku, czy ocalenie 500-letnich drzwi starego kościoła św. Katarzyny, które znalazły miejsce na ekspozycji Izby Regionalnej.

Erwin Woźniak jest kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodą starosty bielskiego im. ks. Józefa Londzina oraz złotymi odznakami za opiekę nad zabytkami i za zasługi dla rozwoju województwa katowickiego i bielskiego.

Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice została ustanowiona przez Radę Miejską w maju 1996 roku. Nagroda jest formą wyróżnienia i uhonorowania najwybitniejszych osób związanych z Gminą Czechowice-Dziedzice. Przyznawana jest animatorom życia kulturalnego, naukowego, sportowego, społecznego - osobom i zespołom osób, które wyróżniają się w swojej pracy i pasji.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.