czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 10 września 2019
  • 15 września 2019
  • wyświetleń: 7923

[ZDJĘCIA] Ruszyły testy przegubowego autobusu elektrycznego

Do środy 18 września potrwają rozpoczęte w poniedziałek testy autobusu elektrycznego Solaris Urbino 18 electric. Nie są to pierwsze testy autobusu elektrycznego w Czechowicach-Dziedzicach, ale po raz pierwszy testowany jest w naszym mieście elektryczny autobus przegubowy. Właśnie takie autobusy planuje zakupić czechowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

W Czechowicach-Dziedzicach ruszyły testy przegubowego autobusu elektrycznego · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Mierzący 18 metrów, przegubowy autobus elektryczny, będzie testowany na linii nr VII. Plany PKM zakładają, by w niedalekiej przyszłości, takimi właśnie pojazdami zastąpić starsze, 15-metrowe Solarisy. PKM podkreśla, że testy w Czechowicach-Dziedzicach to pierwsze jazdy testowe 18-metrowego przegubowca marki Solaris w Polsce. Pojazd był dotychczas testowany m.in.: w Paryżu, Bratysławie i Berlinie. Dopiero po Czechowicach-Dziedzicach testowany będzie w kolejnym polskim mieście.

Autobus, który trafił do czechowickiego PKM jest całkowicie niskopodłogowy, mieści aż 121 pasażerów, z czego 39 na miejscach siedzących. Jest w pełni zeroemisyjny, ekologiczny i cichy. Układ napędowy pojazdu stanowi silnik asynchroniczny o mocy 240 kW firmy TSA oraz baterie litowo-jonowe firmy Impact o pojemności 240 kWh. System ładowania plug-in oraz pantograf. Układ drzwi 2-2-2-2.

Przeprowadzane testy mają związek z planami gminy i czechowickiego PKM na pozyskanie dofinansowania na zakup dwóch przegubowych autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami: zajezdniową i pantografową.

Czechowicki przewoźnik przeprowadzał już testy autobusów elektrycznych o długości od 11 do 12 m. Były to autobusy elektryczne marki SOR i Solaris. Testy miały pokazać ekonomikę użytkowania autobusu elektrycznego w warunkach czechowickiej komunikacji miejskiej. Już pierwsze podsumowania wyników pokazały, że codzienna eksploatacja autobusu elektrycznego - poruszającego się cicho i nie emitującego spalin - była znacznie tańsza niż autobusów z tradycyjnym napędem. Plany czechowickiego przewoźnika wpisują się ponadto w starania gminy, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że PKM Czechowice-Dziedzice sp. z o.o., w ramach realizowanego projektu "Przyjazna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach" - dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej - już w 2017 roku zakupiło 4 autobusy Solaris Urbino 12 z nowoczesnymi, niskoemisyjnymi silnikami spełniającymi surową normę Euro 6, a następnie 3, jeszcze nowocześniejsze i jeszcze bardziej ekologiczne autobusy hybrydowe - Solaris Urbino 12 Hybrid, których eksploatację rozpoczął w kwietniu ubiegłego roku. Kolejnym krokiem ma być zakup pierwszych autobusów elektrycznych.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.