czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 13 października 2021
  • wyświetleń: 721

Nasze miasto na 349. miejscu w rankingu inwestycji samorządowych

Czechowice-Dziedzice zajęły 349. miejsce w najnowszym rankingu inwestycji samorządowych 2018-2020. Nasze miasto zakwalifikowano w kategorii "miasta inne", w której wzięto pod uwagę wyniki 610 samorządów.

PocztowkaZCzechowic,Czechowice,CzechowiceDziedzice,PocztowkaZCzechowic,ZdjęciaZDrona,Podbeskidzie,
Nasze miasto na 349.miejscu w rankingu inwestycji samorządowych · fot. Mariusz


349. miejsce Czechowic-Dziedzic jest awansem naszego miasta względem poprzednich lat - w 2019 roku zajęło ono 354. miejsce, a w 2018 - 420. Według zestawienia średnie wydatki inwestycyjne naszego miasta per capita w latach 2018 - 2020 wyniosły 742,73 złotych.

Ranking przygotowało Pismo Samorządu Regionalnego "Wspólnota". - Metoda rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę wzięliśmy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018-2020). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu - wyjaśnia magazyn.

- Staramy się też uwzględniać wydatki ponoszone przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat rozsyłamy ankiety do miast na prawach powiatu. Wiemy skądinąd, że skala działalności inwestycyjnej spółek komunalnych w mniejszych miastach jest znaczenie mniejsza niż w miastach na prawach powiatu, więc skala błędu wynikającego z oparcia się tylko na danych budżetowych jest tam mniejsza. Niestety oznacza to, że wyniki rankingu nie w pełni oddają sytuację w średnich i małych miastach, w których spółki stanowią istotny element realizacji strategii inwestycyjnych. No cóż, nie gromadzimy w Polsce oficjalnych danych, które pozwoliłyby na uzyskanie takiego pełnego, niezniekształconego obrazu - dodaje "Wspólnota".

mp / czecho.pl, źródło: pismo samorządowe Wspólnota

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.