czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 lipca 2021
  • 18 lipca 2021
  • wyświetleń: 10130

Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych

Do naszej redakcji zgłosił się pan Piotr, który poinformował nas o uciążliwościach związanych z zapyleniem oraz dużym ruchem samochodów ciężarowych, jeżdżących przez wspomnianą ulicę. Sprawą zajęli się czechowiccy radni zasiadający w Komisji Gospodarki i Rozwoju Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych - 15.07.2021 · fot. Nadesłane przez czytelnika / Piotr


- Według mojej wiedzy ul. Komorowicka jest drogą wewnętrzną, choć ja nazwał bym ją lokalną. Sama droga jest ostatnią odnogą do tzw. "strefy przemysłowej". Wokół znajduje się zabudowa domów jednorodzinnych, w odległości 4 metrów od jezdni. W tym miejscu znajduje się kilka firm o różnym profilu produkcji - od cynkowni, mieszalni olejów, betoniarni i wreszcie sortowni PSZOK. Są to firmy mniejsze i większe, które, aby funkcjonować, wspierają się samochodami w transporcie drogowym - napisał do nas pan Piotr, jeden z mieszkańców ul. Komorowickiej.

- Jest to normalne, ale problem tkwi w kilku aspektach związanych z przejazdem. Samochody dostarczające lub odbierające surowce z PSZOK stanowią największą uciążliwość. Auta mniejsze od kilku ton po duże wanny, 40-tonowe przejeżdżają tuż pod naszymi oknami od 4.20 do 22.00! Transporty odbywają się nie tylko w tygodniu, lecz także w soboty, niedziele, a ostatnio nawet w Boże Ciało o 3 w nocy! - podkreśla czechowiczanin.

Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych
Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych · fot. Nadesłane przez czytelnika / Piotr


We wcześniejszym liście do naszej redakcji pan Piotr wskazał również, że dużą uciążliwością dla mieszkańców jest zapylenie pochodzące z pobliskich zakładów. - Są to tumany kurzu po przejechaniu każdego samochodu. Na odcinku metra można zebrać nawet 1 kilogram prochu - alarmuje mieszkaniec Czechowic-Dziedzic.

Sprawą zajęli się czechowiccy radni zasiadający w Komisji Gospodarki i Rozwoju Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach podczas jej lipcowego posiedzenia. Członek komisji Krzysztof Szczypka stwierdził, że przejazd samochodów ciężarowych do instalacji do recyklingu szkła i zakładu produkcji paliwa alternatywnego i innych firm znajdujących się przy ul. Komorowickiej jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców ul. Junackiej i ul. Komorowickiej, ponieważ powoduje pękanie okolicznych budynków mieszkalnych. W związku z tym najważniejszym działaniem gminy jest wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z tego rejonu poprzez budowę nowej drogi od ul Orzeszkowej poprzez ul. Komorowicką do terenów przemysłowych oraz poprawa istniejącego układu komunikacyjnego.

Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych
Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych · fot. Nadesłane przez czytelnika / Piotr


W odpowiedzi Robert Dobrucki, prezes firmy Sanit-Trans poinformował, że firma zleciła opracowanie projektu budowy drogi przemysłowej od ul. Komorowickiej do ul. Orzeszkowej i dokumentacja projektowa została już wykonana. Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut dodał, że projekt budowy drogi od ul. Komorowickiej do ul. Orzeszkowej został złożony do Starostwa Powiatowego i oczekuje na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), co umożliwi wywłaszczenie terenu pod budowę drogi.

Radny Radosław Hudziec zaproponował z kolei rozważenie możliwości zakupu myjki, co pozwoliłoby na ograniczenie zapylenia okolicznych terenów. Ponadto wskazał na potrzebę wyprowadzenia ruchu samochodów ciężarowych z ul. Junackiej i ul. Komorowickiej poprzez budowę drogi przemysłowej do ul. Orzeszkowej. Odnosząc się do planowanego odtwarzania ul. Komorowickiej po budowie kanalizacji sanitarnej zwrócił się o wykonanie odpowiedniej podbudowy drogi wraz z krawężnikami. Zapytał również, czy po wybudowaniu nowej drogi mieszkańcy kilku budynków przy ul. Komorowickiej będą mogli korzystać z przejazdu drogą wzdłuż Sanit-Trans.

Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych
Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych · fot. Nadesłane przez czytelnika / Piotr


- Zapylenie wiąże się ze zniszczeniem nakładki asfaltowej drogi podczas budowy kanalizacji sanitarnej. Celem ograniczenia zapylania, ul. Komorowicka jest polewana wodą oraz sprzątana przez firmę która realizuje wymianę kanalizacji. Ponadto kierowcy jeżdżą maksymalnie wolno, by nie powodować zwiększonego zapylenia. Ponadto podjęto decyzję o likwidacji ruchu samochodów w godzinach nocnych, by ograniczyć uciążliwość zakładu dla mieszkańców. Sama instalacja do recyklingu szkła oraz zakład produkcji paliwa alternatywnego nie powoduje zwiększonego zapylenia i nie jest uciążliwa dla mieszkańców - stwierdził prezes firmy Sanit-Trans.

Odnosząc się do udostępnienia mieszkańcom kilku budynków przy ul. Komorowickiej przejazdu drogą przy instalacji Sanit-Trans prezes firmy stwierdził, że nie widzi żadnego problemu w ustaleniu służebności przejazdu.

mp / czecho.pl, źródło: BIP Gminy Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.